Gaz LPG/autogaz to nie jest ten gaz którego zakręceniam grozi Rosja. gaz LPG jest pochodna przetwórstwa ropy naftowej i nie jest przesyłany gazociągiem co za tym idzie jego cena związana jest z ceną ropy a nie z ceną gazu ziemnego
Pyt. Ostatnio spotkałem się z takim określeniem jak miękkie zawory ssące w silniku. O co chodzi?
Zgadza się, niektóre marki aut, takie jak Ford, Honda, Toyota w niektórych silnikach zalecają w przypadku zasilania gazem stosowanie dodatkowego systemu smarowania gniazd zaworowych tzw. Lubryfikacji. Oczywiście w naszym zakładzie można takie urządzenie zamontować. Jednakże najnowsze sterowniki LPG pozwalają na regulowany stały dotrysk benzyny na poziomie 7% w celu pełniejszej ochrony gniazd zaworowych.
Pyt. Jaki wpływ na silnik ma instalacja gazowa?
Instalacja gazowa nie ma niekorzystnego wpływu na silnik i jego podzespoły, wynika to z tego iż silniki które są przystosowane do benzyny bezołowiowej są również przystosowane do spalania mieszanki powietrzno - gazowej.
Pyt. Czy to prawda że gaz jest paliwem suchym?
Zależy jak rozumieć pojęcie paliwa suchego. Gaz w zbiorniku jest sprężony co powoduje że jest magazynowany w postaci cieczy, w fazę lotną zamienia się dopiero w reduktorze/parowniku skąd przedostaje się do wtryskiwaczy, a dalej do kolektora ssącego. W kolektorze ssącym podobnie jak benzyna (która również tu odparowuje i jest "sucha") jest mieszany z powietrzem i w cylindrze spala się jako mieszanka powietrzno-gazowa.
Czy zbiornik w bagażniku musi być okrągły, czy może być płaski?
Niestety musi mieć kształt okrągły ponieważ każdy zbiornik ciśnieniowy (nie tylko zbiornik gazowy) musi mieć formę walca.
Czy należy zmieniać świece zapłonowe i olej w silniku na takie które są przystosowane do gazu?
Na rynku pojawiły się materiały eksploatacyjne przystosowane do samochodów zasilanych gazem, niema jednak obowiązku zmiany tych ELEMENTÓW. Jeśli chodzi o świece to oczywiście tak jak w przypadku benzyny możemy wymienić je na lepsze i droższe możemy również pozostać przy świecach dotychczasowych z tą różnicą, że przy zasilaniu gazem zaleca się częstszą wymianę. Co się tyczy oleju to tu również nie musimy wymieniać na "gazowy" lepiej stosować dotychczasowy sprawdzony olej niż zmieniać na nowości wynikające z potrzeb rynku.